Klub Miłośników Muzyki Progresywnej zaprasza – Arena

| 15 maja 2015

Arena to zespół należący do legend rocka progresywnego. Formacja została założona przez Clive’a Nolana i Micka Pointera w 1995 roku. Już ich debiutancka płyta zatytułowana „Songs From The Lions Cage” odniosła spory sukces. To właśnie z tego albumu pochodzą takie klasyki jak „Jerycho”, „Solomon” czy „Crying for help IV”. Typowe dla tej płyty są krótkie instrumentalne interludia oddzielające od siebie utwory nieinstrumentalne. Arena powtórzy tę formę także na kolejnej płycie. Tuż po debiucie z grupy odchodzi wokalista John Garson i basista Cliff Orsi. Ich miejsce zajmują równie znakomici muzycy: Paul Wrightson (wokal) i John Jowitt (bas). Wydany w 1996 album „Pride” potwierdza, że nowi muzycy w składzie trafili na właściwe miejsce we właściwym czasie. W 1997 roku ponownie dochodzi do zmiany w składzie. Miejsce Keitha More’a zajmuje John Mitchell.


Rok później wychodzi album „The Visitor” – przez wielu fanów uważany za najlepszy album w dyskografii zespołu. Pomysł na ten album zrodził się w głowie Clive’a i zaowocował dość mrocznymi tekstami i intensywnymi, muzycznymi fajerwerkami! Album składa z krótkich utworów układających się w jedną spójną historię.
Rok 1999 jest dla Areny rokiem wytchnienia. Muzycy angażują się w inne projekty, a jedynym znaczącym wydarzeniem jest odejście Paula Wrightsona i Johna Jowitta. Miejsce tego pierwszego zajmuje Rob Bowden, który miał przed sobą trudne zadanie zastąpienia wokalisty uważanego przez wielu za najlepszego w historii zespołu. Jowitta zastępuje Ian Salmon, dobrze znany basista progresywny, występujący w innej formacji Nolana – Shadowland. „Immortal” z 2000 roku to pierwszy oficjalny album w nowym składzie, którym Arena potwierdza, że wszystkie zmiany w obsadzie potrafi przekuć w sukces. Częściowo akustyczne ballady („Friday’s Dream”) jak i epickie utwory („Moviedrome”) budują wspaniałą atmosferę. Dwaj nowi muzycy czują się, jakby grali ze sobą od lat.

Arena_dvd
Kolejna trasa koncertowa owocuje albumem „Breakfast In Biarritz” (2001). W tym samym czasie ukazuje się płyta fan clubu „Unlocking The Cage 1995-2000” zawierająca bardzo bogaty materiał z działalności grupy. W międzyczasie Arena zaczyna pracę nad nowym albumem „Contagion”. Ze względu na sprawy niezależne od zespołu, premiera zostaje przesunięta i ostatecznie płyta ujrzała światło dzienne dopiero w 2003 roku.
To kolejny album zbudowany wokół konceptu – opowiadania napisanego przez Nolana snującego mroczną wizję przyszłości. Album wprawia fanów i krytyków w zdumienie. Pierwszy raz w historii zespołu Arena zapewnia sobie miejsce na listach przebojów w Niemczech i Holandii.


W 2003 roku pojawia się pierwsze DVD zespołu „Caught In The Act”, co ciekawe, zarejestrowane w Polsce w krakowskim studio na Krzemionkach. Podwójne wydawnictwo CD+DVD „Live & Life” ma premierę w 2004 roku, a rok później wydany zostaje siódmy studyjny album „Pepper’s Ghost”. Materiał na płycie to opowieść o dziewiętnastowiecznych, londyńskich bohaterach, którzy zwalczają zbrodnie i ostatecznie pokonują demona. Do piątki śmiałków należą: egzorcysta, ninja, naukowiec podróżujący w czasie, hrabia i kowboj. Cała historia opowiedziana jest w książeczce dołączonej do płyty. W 2006 roku premierę ma drugie wydawnictwo DVD. „Smoke & Mirrors” to doskonały, przekrojowy materiał zarejestrowany podczas koncertu w katowickim Teatrze im. St. Wyspiańskiego we wrześniu 2005. (wikipedia.pl)

arena_new_dvd
Po raz kolejny Arena odwiedziła Polskę w listopadzie 2011 roku w ramach trasy promującej ich płytę „The Seventh Degree of Separation”. Album otworzył wówczas nowy rozdział w historii zespołu dowodzonego od 1995 roku przez dwóch uznanych muzyków – Clive’a Nolana (Pendragon, Caamora, Shadowland) i Mick’a Pointer’a (ex-Marillion). Nowy materiał powstał bowiem przy udziale nowego wokalisty, Paula Manzi’ego (Oliver Wakeman Band), a także basisty Johna Jowitta, który powrócił do składu Areny po kilkuletniej przerwie oraz gitarzysty Johna Mitchella. Jednym z ostatnich koncertów na polskiej części trasy był występ w Teatrze Śląskim w Katowicach. Zespół zagrał najnowsze kompozycje (The Great Escape, The Seventh Degree Of Separation, Rapture, One Last Au Renoir, The Ghost Walks, What If?, Burning Down) ale nie zabrakło również wybranych nagrań z całej dotychczasowej dyskografii (np. The Visitor, Solomon, Crying For Help VII, Ascension). W 2013 r. wydane zostało DVD z rejestracją tego koncertu./źródło: MOK Nowy Sącz/

Klub Miłośników Muzyki Progresywnej zaprasza na projekcję tego materiału do Sali Kameralnej MOK w Nowym Sączu – Al. Wolności 23 – we wtorek 19 maja br. o godz. 18.00. Wstęp wolny.

Tags: , , , , , , , ,

Kategoria: Wydarzenia w Nowym Sączu

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Skip to content