Klub Miłośników Muzyki Progresywnej zaprasza – AC/DC „Family Jewels”.

| 16 kwietnia 2015

Klub Miłośników Muzyki Progresywnej zaprasza w dniu 21 kwietnia br. (wtorek) o godz. 18.00 do Sali Kameralnej Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Sączu – Al. Wolności 23 – na projekcję DVD zespołu AC/DC pt. „Family Jewels”. Płyta podsumowuje karierę jednego z najsłynniejszych zespołów hard-rockowych w historii. To pierwsza taka kolekcja, która zawiera videoklipy, fragmenty koncertowe i występy telewizyjne AC/DC, w tym wiele nigdy nie publikowanych teledysków z lat 80-tych i 90-tych.

AC/DC – australijski zespół hardrockowy został założony w Sydney w 1973 roku przez braci Angusa i Malcolma Youngów. AC/DC parokrotnie zmieniało skład zespołu przed wydaniem swojego pierwszego albumu, High Voltage, w 1975 roku. Skład grupy stał się bardziej ustabilizowany od 1977 roku po przyjęciu do zespołu basisty Cliffa Williamsa, który zastąpił Marka Evansa. W 1979 roku, zespół nagrał jeden ze swoich najpopularniejszych albumów, Highway to Hell, który jest także ostatnim nagranym z wokalistą i współautorem utworów, Bonem Scottem, zmarłym 19 lutego 1980 po nocy spędzonej na intensywnym piciu alkoholu.

Członkowie zespołu zastanawiali się nad rozwiązaniem grupy, jednak podjęli decyzję o kontynuowaniu działalności muzycznej i wybrali Briana Johnsona na następcę Scotta. W tym samym roku zespół nagrał swój najlepiej sprzedający się album – Back in Black.
Wydany rok później album For Those About to Rock We Salute You również osiągnął duży sukces  i stał się pierwszym albumem zespołu, który osiągnął 1. pozycję na krajowym zestawieniu w Stanach Zjednoczonych. W 1983 roku, AC/DC zwolniło wieloletniego perkusistę, Phila Rudda,  i wybrało na jego miejsce Simona Wrighta.

W latach 80. spadła popularność AC/DC, lecz albumy zespołu stale plasowały się w czołowej 40. albumów w USA. W roku 1990 popularność grupy znów wzrosła wraz z albumem The Razor’s Edge, który dotarł na 2. pozycję w USA. Phil Rudd powrócił do zespołu w 1994 roku i od tego czasu skład grupy zmienił się tylko raz, gdy w 2014 Malcolm Young zachorował na demencję i jego miejsce zajął Stevie Young.

Do dzisiaj, AC/DC sprzedało ponad 200 milionów albumów na całym świecie, wliczając w to ponad 69 milionów w samych Stanach Zjednoczonych. AC/DC jest sklasyfikowane na 4. pozycji listy na 100 Najlepszych Artystów Hard Rocka sporządzonej przez VH1 oraz na 7. pozycji listy MTV na Najlepsze Zespoły Metalowe Wszech czasów.
/żródło: MOK Nowy Sącz/

Tags: , , , , , , ,

Kategoria: Wydarzenia w Nowym Sączu

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Skip to content