Kino Kobiet – Wielkie Oczy

| 7 stycznia 2015

„Wielkie oczy” to film oparty na prawdziwej historii malarki Margaret Keane (w tej roli Amy Adams). Akcja zaczyna się w latach 50. Margaret wraz z córką postanawiają uciec od złego męża i prosto z rodzących się dopiero amerykańskich przedmieść trafiają do San Francisco. Tam kobieta zaczyna samodzielną pracę i postanawia kultywować swoją pasję czyli malowanie portretów kobiet i dzieci o tajemniczych i wielkich oczach. Poznaje miejscowego malarza, Waltera Keane’a (fantastyczny Christoph Waltz). Poprzez jego liczne manipulacje i talent „sprzedażowy” obrazy Margaret stają się sensacją i popkultorowym fenomenem lat 60. w całej Ameryce. Owe czasy nie sprzyjały jednak kobietom, które często były poddane presji tradycyjnych ról społecznych i oczekiwaniom, że ich miejsce jest wyłącznie w domu przy dzieciach. Z tego powodu to Walter przypisuje sobie autorstwo obrazów Margaret oraz całą sławę z tym związaną, cały czas trzymając Margaret w swoim cieniu.

19, 20, 21 stycznia

„Wielkie oczy” zapewne zaskoczą wielu miłośników twórczości Tima Burtona, dlaczego? Bo to najbardziej „normalny” ze wszystkich jego filmów. Na pierwszy rzut oka nie widać ani śladu jakichkolwiek formalnych „chwytów”, z którymi jest kojarzony. Właściwie to jedynie postać Margaret oraz jej obrazy stanowią jedyny akcent, który byłby wspólnym mianownikiem z tym co Burton dokonał wcześniej. Margaret to postać wyobcowana, żyjąca w swoim świecie, trochę nieśmiała, czująca się malutka wobec otaczającego ją świata. Brzmi znajomo? Do tego, wszystkie te cechy osobowości są potęgowane przez hulający w najlepsze patriarchalizm, który wręcz kurczowo trzymał się „sprawdzonych” wzorów polegających na tym, że to mężczyźni tworzą, rozwijają się zawodowo i pracują, a kobiety zajmują się domem i dziećmi i tworzą mężczyznom warunki do dalszego rozwoju. Pod tym względem, zapewne wielu młodszym widzom „Wielkie oczy” mogą się wydać kolejną dziwną baśnią wymyśloną przez Tima, z tym, że w owym przypadku mamy do czynienia z rzeczywistością, która miała miejsce jeszcze całkiem nie tak dawno, a pewnie i są miejsca gdzie trwa nadal.

Bilet normalny: 23 zł
Bilet grupowy: 20 zł (od 15 osób)

Na seans nie obowiązuje rezerwacja miejsc, wyłącznie sprzedaż biletów. Zapraszamy do zakupu w kasach kina lub na stronie internetowej www.helios.pl Bilety grupowe można zakupić wyłącznie w kasie kina. Seans Kina Kobiet jest pokazem specjalnym. W związku z tym, na seans nie obowiązują zaproszenia, kupony specjalne oraz vouchery.
/źródło:www.helios.pl /

 

 

 

Tags: , , , , , ,

Kategoria: Inne

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Skip to content