.

Jarmark św. Małgorzaty

| 6 lipca 2017

Pokazy konne, stare rzemiosło, rycerze i dworskie tańce. Będzie wszystko, jak to na jarmarku. 15 i 16 lipca w Nowym Sączu odbędzie się jedna z najbarwniejszych imprez tego lata: Jarmark św. Małgorzaty.

Zacznijmy od rzemiosła i rękodzieła: na Placu Kolegiackim odbędzie się kiermasz wyrobów regionalnych i rękodzielniczych. Będzie można także na własne oczy zobaczyć, jak się je wyrabia. Warto obejrzeć pracę rzemieślników w zawodach, które już nie istnieją lub są w zaniku.

W dawnych wiekach ludzie nie tylko pracowali, ale i potrafili się bawić. Zobaczymy plebejskie gry i zabawy i występy teatrów ulicznych. Wyższe warstwy społeczne wolały bardziej wyszukane zabawy i tańce dworskie, które także będziemy mieli okazję obejrzeć, a nawet wziąć udział w warsztatach uczących tej sztuki.

Nie zawsze było wesoło, w dawnych wiekach wojna i zwyczajne łupiestwo były na porządku dziennym. Warto przespacerować się po odtworzonym z niezwykła starannością wojskowym obozie, obejrzeć musztrę żołnierzy i walki rycerskie. A potem spróbować coś z kuchni dawnych wieków, bo przecież nasi przodkowie musieli także coś jeść. Wszystko to na Placu Kolegiackim przy Muzeum Regionalnym w sobotę od 13:00 do 20:00, a w niedzielę od 10:00 do 18:00.

Bitwa u stóp zamku
W Nowym Sączu mamy pozostałości kazimierzowskiego zamku i tam także zobaczymy interesujące widowisko. Po pokazach konnych rozegra się u stóp zamku (prawie) średniowieczna bitwa z wykorzystaniem broni białej i palnej, wierzchowców, z rycerzami w błyszczących kolczugach. Wieczór zakończy niezwykle sugestywnym przedstawieniem teatr ognia. Impreza odbędzie się w sobotę, początek – godz. 20:00.

Jarmark przygotowują autentyczni pasjonaci rekonstrukcji historycznej, między innymi Kram Szepczące Kruki, Sądeckie Rycerstwo Zakonu św. Kingi, sławni ułani krechowieccy i … katostwo nyskie. Jarmark odbędzie się 15 i 16 lipca, ale już teraz warto sobie tak zaplanować ten weekend, żeby zobaczyć jak najwięcej. Okazja jest szczególna: wszak Nowy Sącz ma 725 lat.
/Urząd Miasta Nowego Sącza/

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Category: Polecane

Comments are closed.

Skip to content Click to listen highlighted text!