Kliknij, aby posłuchać podświetlonego tekstu!

II Dni Kultury Romskiej

| 16 listopada 2019

20 – 22 listopada 2019

Instytut Europa Karpat zaprasza do Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół” na II Dni Kultury Romskiej. W ramach II edycji spotkań z kulturą karpackich sąsiadów obejrzymy dwa filmy: Papusza oraz Diabły, Diabły. Wydarzenie zakończy koncert Teresy Mirgi i zespołu Kałe Bała.

Papusza
Polska 2013, 131’, biograficzny/dramat
reżyseria: Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze
20 listopada, godz. 19.00

Rok 1910. Do romskiego taboru Dionizego Wajsa (Zbigniew Waleryś) dołącza poeta i wydawca Jerzy Ficowski (Antoni Pawlicki). Pośród Romów poznaje Bronisławę “Papuszę” (Jowita Budnik), odkrywając jej poetycki talent. Udaje mu się namówić kobietę do spisania swoich wierszy, które sam tłumaczy na język polski, doprowadzając do ich wydania.

Diabły, Diabły
Polska 1991, 81’, psychologiczny
reżyseria: Dorota Kędzierzawska
21 listopada, godz. 19.00

Spokój małego, sennego miasteczka, zamieszkanego przez ludzi, których życie wypełniają rodzina, dom, praca, szkoła, kościół, zakłóca przyjazd cygańskiego taboru. Cyganie niepokoją, ale też budzą ciekawość. System wartości i przyzwyczajenia mieszkańców miasteczka są zupełnie inne od życia cygańskiego – pełnego radości, spontanicznego, otwartego i tajemniczego zarazem. Szczególne wrażenie przybysze wywierają na małej, trzynastoletniej bohaterce filmu. Wkrótce bardzo mocno się do nich przywiąże, a szczególne miejsce w jej duszy zajmie cygański chłopiec…

Wprowadzenia do seansów: Karol Szafraniec – filmoznawca
Po seansach zapraszamy na cygański akcent kulinarny.

Koncert Teresa Mirga i Kałe Bała 
sala im. R. Sichrawy
22 listopada, godz. 19.00

Bilety w cenie 1 zł seans

Teresa Mirga
Cygańska poetka, pieśniarka, gitarzystka, kompozytorka, założycielka i liderka cygańskiego zespołu Kałe Bała (Czarne Włosy).

Bilety w cenie 10 zł do nabycia od 30 października w kasie MCK SOKÓŁ (ul. Długosza 3) – czynnej w dni powszednie w godzinach 8:00-21:00, w soboty i niedziele w godzinach 12.00 – 21.00 oraz online.

20 – 22 listopada 2019

Tags: , , , , , , , , , ,

Kategoria: Wydarzenia w Nowym Sączu

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Skip to content Kliknij, aby posłuchać podświetlonego tekstu!