Kliknij, aby posłuchać podświetlonego tekstu!

Kościół pw. Św Rocha w Dąbrówce Polskiej

    Kościół świętego Rocha powstał w latach 1595–1608 za sprawą zakonu norbertanów z Nowego Sącza. Został wybudowany w sąsiadującej z miastem wsi o nazwie Dąbrówka Polska – dziś jest to osiedle Nowego Sącza – Dąbrówka. Nie jest wykluczone, że do jego budowy zostały wykorzystane elementy z poprzedniego kościoła, który według tradycji ufundował król Władysław Jagiełło, jako wotum za zwycięstwo w Bitwie pod Grunwaldem.

    Budowla jest konstrukcji zrębowej z wieżą na słup. Prezbiterium zamknięte, prostokątne. Jedną ze ścian prezbiterium zdobi olejny obraz św. Józefa z Dzieciątkiem, który w 1937 roku namalował znany sądecki malarz Bolesław Barbacki.

    Na uwagę zasługuje późnorenesansowa polichromia stropu z drugiej połowy XVII wieku,  podzielona kasetonami, w których znajdują się malowane rozety oraz popiersia świętych. Pośrodku stropu przedstawienie Chwały świętego Norberta, a w tle panorama sądeckiego klasztoru ojców norbertanów. Ołtarz główny, późnorenesansowy z obrazem patrona kościoła.

Interesujące są także: obraz Piety, krucyfiks o cechach późnogotyckich z przełomu XVI/XVII wieku oraz organy z 1670 roku.

Polichromia stropu oraz ołtarz główny zostały odrestaurowane w 2004 roku.

Adres: ul. Bohaterów Orła Białego 40a (osiedle: Dąbrówka)

Czy wiesz, że:

  • Kościół pod wezwaniem św. Rocha w Dąbrówce Polskiej leży na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej. Polecana strona internetowa: www.drewniana.malopolska.pl
  • rozkład jazdy autobusów miejskich www.mpk.nowysacz.pl
    Na osiedle Dąbrówka można dojechać liniami: 24, 49
Skip to content Kliknij, aby posłuchać podświetlonego tekstu!