Kliknij, aby posłuchać podświetlonego tekstu!

Kościół pw. Matki Boskiej Bolesnej w Nowym Sączu – Zawadzie

    Kościół wybudowany w latach 1957 – 1961 z inicjatywy komitetu społecznego. Budynek zaprojektował profesor Politechniki Wrocławskiej, architekt Tadeusz Brzoza, a wnętrza zaaranżowali profesorowie: Witold Popławski i Bronisław Chromy.

    Kościół nowoczesny, wzniesiony z kamienia i żelbetu, kryty blachą, trzynawowy z wieżą, w której na piętrze mieści się chór muzyczny.

    W ołtarzu głównym Pieta – rzeźba Matki Boskiej stojącej pod krzyżem, który tworzą ramiona Chrystusa, wykonana z tombaku i brązu o łącznej wysokości 6,7 metrów i wadze 2,5 tony. Jej autorem jest Bronisław Chromy.

    Po obydwu stronach nawy głównej znajdują się rzeźby polskich świętych i błogosławionych, którzy oddają hołd dla Piety, są to: św. Maksymilian Kolbe, św. Wojciech, św. Szymon z Lipnicy, św. Jadwiga królowa, św. Brat Albert, św. Stanisław, św. Andrzej Bobola, św. Andrzej Świerad, św. Kinga i św. Kazimierz. Rzeźby wykonane są z drewnianych kloców, spreparowanych z około 40 kawałków drewna.

W prezbiterium jest chrzcielnica, na której przedstawione są sceny z pierwszej pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II do Polski.

Adres: ul. Kręta 1 (osiedle: Zawada)

Warto zobaczyć:

  • Naprzeciwko Kościoła znajduje się kaplica cmentarna, zbudowana w 1891 roku z fundacji Julii Prudnickiej. Jest to budowla jednonawowa nakryta dwuspadowym dachem z sygnaturką. Fasada ma wysunięte wejście o trójkątnym zwieńczeniu, nakrytym dwuspadowym daszkiem. Msze święte odprawiano tutaj od 1919 roku.

Czy wiesz, że:

  • Kopia rzeźby z nowosądeckiego kościoła  Matki Boskiej Bolesnej znajduję się w Muzeum Londyńskim

To się przyda:

Skip to content Kliknij, aby posłuchać podświetlonego tekstu!