Dzień Wolnej Sztuki

| 25 kwietnia 2019

Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu zaprasza na godzinne spotkanie wokół 5 dzieł sztuki prezentowanych w ramach IX ogólnopolskiej edycji Dnia Wolnej Sztuki. Impreza odbędzie się w sobotę 27 kwietnia 2019 r., o godzinie 12.00 w Gmachu Głównym Muzeum, ul. Jagiellońska 56.

27 kwietnia 2019

Wybrane dzieła:

J.Stepik, Polska w kajdanach, 2. poł. XIX w.
Czesław Gałużny, Panna młoda, 2000
Barbara Dyoniziak-Strauss, Pocałunek, 1994
Eugeniusz Miśkowiec, Janko Muzykant, 1943
Mieczysław Bogaczyk, Macierzyństwo, 1982

Dzień Wolnej Sztuki odbywa się raz w roku jednocześnie we wszystkich biorących w akcji instytucjach i trwa tylko godzinę. Tego dnia muzea zapraszają uczestników wydarzenia do oglądania pięciu dzieł sztuki. Będą przy nich obecne osoby, których zadaniem będzie zmotywować gości do głębszego zastanowienia się nad oglądanymi dziełami. Nie będą jednak wygłaszać wykładu, ich celem jest sprowokowanie dyskusji wśród uczestników. Tematem przewodnim tegorocznej akcji jest „Miłość” (przynajmniej jeden z wyróżnionych eksponatów będzie związany z tym tematem).

Według badań goście muzeów statystycznie spędzają przed każdym dziełem sztuki osiem sekund. Dzieje się tak dlatego, że wchodząc do muzeum, czujemy się zmuszeni do obejrzenia wszystkich dzieł, które się w nim znajdują. Efekt jest taki, że bezrefleksyjnie i kompulsywnie przebiegamy dziesiątki sal muzealnych, po czym jesteśmy zmęczeni i źli. Co gorsza, kompletnie nie pamiętamy i nie rozumiemy tego, co właśnie obejrzeliśmy. Podczas Dnia Wolnej Sztuki chcemy pokazać, że można inaczej – powoli i z refleksją zakochać się w sztuce.
/źródło: www.muzeum.sacz.pl /

 

Tags: , , , , , , , , , ,

Kategoria: Wystawy

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Skip to content