Kliknij, aby posłuchać podświetlonego tekstu!

DKF KOT – Big Schort

| 20 marca 2016

Czterech outsiderów zauważa coś, czego nie widzi nikt – ani wielkie banki, ani media, ani rząd – groźbę postępującego z niezwykłą prędkością upadku światowej ekonomii. Mają pomysł. Big Short. Ryzykowne inwestycje doprowadzają ich do newralgicznego punktu współczesnej bankowości, opartej na niejasnych zasadach. Tytułowe „Short” to w języku bankowości forma spekulacji. Właściciel waloru zyskuje, gdy jego wartość traci; oceniając, że cena inwestycji jest zbyt wysoka, zyskuje na jej korekcie.

22 marca

22 marca

W 2005 roku wielki fan heavy metalu i zarazem ekscentryczny menadżer z San Jose Michael Burry (Christian Bale) studiuje setki indywidualnych, wysoko ocenionych wniosków pożyczkowych i kredytów hipotecznych, co doprowadza go do alarmujących wniosków – rynek przeładowany jest zalegającymi ratami pożyczek, co na przestrzeni kilku lat musi doprowadzić do upadku systemu. Podczas gdy analitycy z Wall Street wydają się ignorować tę tykającą bombę, Burry wymyśla narzędzie zabezpieczające w przypadku niewywiązywania się z warunków umowy kredytowej, zwane „credit default swap” (CDS; umowa, w której jedna strona płaci drugiej określoną sumę, a ta w zamian zobowiązuje się pokryć zadłużenie, gdy dłużnik nie wywiązuje się w umowy kredytowej. Jeżeli ryzyko jest większe, wzrasta również cena CDSu), które miałoby ukrócić boom na rynku mieszkaniowym. Naturalnie, właściciele rynku mieszkaniowego reagują przerażeniem.

Młody makler z Wall Street, Jared Vennett (Ryan Gosling), chwytając wiatr w żagle, natychmiast zapala się do idei Burry’ego, co więcej stara się przekonać do wielomilionowych inwestycji pełnego temperamentu menadżera Marka Bauma (Steve Carell). Baum, początkowo sceptyczny, po naradach ze swym zespołem (Jeremy Strong, Hamish Linklater, Rafe Spall) ostatecznie decyduje się przeprowadzić własny wywiad na ten temat. Przygląda się rynkowi mieszkaniowemu na Florydzie, gdzie brokerzy przydzielają pożyczki niemal rutynowo, nawet ludziom, którzy nie mają szans na spłacanie rat.

Tymczasem dwudziestokilkuletni menadżerowie Jamie Shipley (Finn Wittrock) i Charlie Geller (John Magaro) również dostrzegają buble na rynku mieszkaniowym. Za wszelką cena pragną przebić się do elit finansowych Ameryki. Potrzebują jednak pomocy, by znaleźć się wśród rekinów finansjery. Niemal cudem udaje im się pozyskać do współpracy weterana giełdowego Bena Rickerta (Brad Pitt), który pomaga im w przedsięwzięciu. Przedsięwzięciu, które ma przechytrzyć Wall Street.

Kiedy w 2008 roku rynek ostatecznie pogrąży się w chaosie, zarobią miliony dolarów, ale to doświadczenie zmieni ich na zawsze. O ile bowiem wielkie instytucje finansowe, których beztroska doprowadziła do ogólnoświatowego kryzysu, poradziły sobie lepiej lub gorzej, miliony Amerykanów straciły domy, majątki, pracę, oszczędności i do dziś odczuwają konsekwencje finansowej katastrofy. /źródło: www.kino-sokol.pl/

Tags: , , , , , ,

Kategoria: Inne

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

PolishEnglishFrenchGermanItalianSlovakUkrainian
Skip to content Kliknij, aby posłuchać podświetlonego tekstu!