„Czym chata bogata” – prezentacje artystyczne MOK

| 21 stycznia 2015

Zapraszamy na koncert „Czym chata bogata” w wykonaniu Zespołu Regionalnego „Sądeczanie” który odbędzie się 25 stycznia o godzinie 17.00. Koncert jest prezentacją dorobku artystycznego Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Sączu. Przypomnijmy trochę historii. Regionalny Zespół „Sądeczanie” został założony w 1963 roku przez wybitnego znawcę folkloru Lachów sądeckich, choreografa i „przyjaciela wszystkich ludzi”, panią Lidię Michalikową, przy pomocy ówczesnego dyrektora Domu Kultury Kolejarza w Nowym Sączu Leona Barbackiego i instruktora tej placówki Tadeusza Moskala. Pełne ekspresji i barwne programy „Sądeczan” przyciągały zawsze liczną widownię tak w kraju, jak i za granicą, a tych wyjazdów Zespół ma na swoim koncie sporo. Bułgaria, Niemcy, Rumunia, Węgry, Włochy, Francja, Hiszpania, Jugosławia, Czechy, Słowacja, Łotwa, Szwajcaria – to kraje, gdzie „Sądeczanie” wielokrotnie gościli, zawsze wzbudzając zainteresowanie fachowców i zachwyt publiczności oraz zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia na festiwalach, m.in.: I miejsce w Apiro – 1983 r., Termoli – 1985 r., Castrovillari – 1993 r., San Pietro – 2002 r., Mosciano – 2005 r. – Włochy, I miejsce i „Bursztynowe Serce” w Kaliningradzie – 1996 r. – Rosja, I miejsce na X Chamoniadzie w Chamonix – 1996 r. – Francja , I miejsce w mieście Szekszard – 2002 r. – Węgry, „Baltica” na Łotwie – 2003 r., I miejsce – „CIME 2007” w Evolene – Szwajcaria.
25 stycznia
W kraju „Sądeczanie” zdobywali takie laury jak: „Złote Skrzydło Ikara na Jarmarku Folklorystycznym w Mielcu, „Brązowa, Srebrna i Złota Ciupaga” na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, „Złote Serce Żywieckie” na Festiwalu Górali Polskich w Żywcu, „Podkóweczka” podczas Karpackiej Biesiady Ludowej w Nowym Sączu, wyróżnienie na festiwalu w Stalowej Woli w 2001 r., „Łowicki Pasiak” w Łowiczu, I miejsce na festiwalu „Interfolk” w Kołobrzegu, I miejsce na festiwalu „Tęcza Polska” w Polanicy Zdroju w 2007r., I miejsce na festiwalu „GODEL 2007″ w Puławach, Grand Prix w Polanicy Zdroju w 2008 r..
,,Sądeczanie” chętnie znaczą swój udział w imprezach charytatywnych, takich jak: ”Sądeczan Dar Serca”, ,,Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy” czy też spotkania wigilijne na nowosądeckim Rynku. Od 2001 roku Zespół na stałe wpisał się w program Targów Sztuki Ludowej „CEPELIADA” w Krakowie.

Piękna idea krzewienia kultury i obyczajów ludowych złączyła i zaangażowała wspaniałych ludzi: tancerzy, muzyków, etnografów i choreografów, niejednokrotnie przekazujących tradycje rodzinne następnym pokoleniom. Nie sposób wymienić wszystkich, ale też nie można pominąć choreografów Zespołu: Lidii Michalikowej, Anatola Kocyłowskiego, Zofii Patyk-Pelc, Krzysztofa Rusiniaka, Anny Tokarz-Wink, Michaliny Wojtas, Marii Stach, Jolanty Kalety, Aleksandry Jurek-Szewczyk, Krystyny Popieli. Z konsultantów muzycznych wymienić należy: Józefa Makowicza, Rudolfa Józefowskiego, Henryka Grodzkiego, Jana Zygmunta, Krzysztofa Biela, Sławomira Bryniaka. Sprawy organizacyjne i administracyjne spoczywały w rękach Tadeusza Moskala, Macieja Ropka i Marty Jakubowskiej. Obecnie kierownikiem zespołu jest Irena Pabisz. W ciągu 45 lat przez Zespół przewinęło się ponad 200 tancerzy. ,,Sądeczanie” dali ponad 1000 koncertów dla ponad 2,5 mln widzów.Zespół posiada certyfikat nadany przez polską sekcję CIOFF do reprezentowania Polski poza granicami kraju, na festiwalach krajowych i zagranicznych.
W listopadzie 2008 roku na wniosek Prezydenta Miasta Nowego Sącza, Rada Miasta przyznała Zespołowi Tarczę Herbową – Zasłużony dla Miasta Nowego Sącza. Od 2003 roku Zespół działa pod patronatem Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Sączu./źródło: MOK Nowy Sącz/

Wstęp na koncert na podstawie bezpłatnych wejściówek które można odebrać w sekretariacie MOK,
Al. Wolności 23 od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 do 16.00.

 

Tags: , , , , , , ,

Kategoria: Wydarzenia w Nowym Sączu

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Skip to content