Kliknij, aby posłuchać podświetlonego tekstu!

Artystyczna rewizyta w Nowym Sączu

| 1 czerwca 2017

Urząd Miasta Nowego Sącza, przy okazji obchodów 725. rocznicy lokacji miasta, ma przyjemność zaprosić Państwa na wydarzenie artystyczno-integracyjne pt. „Artystyczna rewizyta” będące odpowiedzią na nawiązaną kilka miesięcy temu polsko-niemiecką współpracę kulturalną. W okresie od lutego do czerwca bieżącego roku w niemieckim mieście Bayreuth odbył się cykl wystaw pięciorga sądeckich artystów – Ewy Krakowskiej, Aliny Bożyk, Mgr Morsa i Karo oraz Ryszarda Miłka. Organizatorem tej akcji po stronie niemieckiej był Niemiecko-Polski Związek Kulturalny (Deutsch Polnischer Kulturverein e.V. Bayreuth), a partnerem po stronie polskiej Miasto Nowy Sącz ze wsparciem Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Nowym Sączu.

Punktem głównym „Artystycznej rewizyty” będzie wernisaż wystawy prac Aleksandry Kocańdy-Sebald, który odbędzie się w piątek, 16 czerwca 2017 r. o godzinie 17.00 w Centrum Informacji Turystycznej, przy ul. Szwedzkiej 2 w Nowym Sączu. Wystawie, która eksponowana będzie do  7. lipca 2017 roku,  towarzyszyć będzie fotorelacja z wydarzeń w Bayreuth.

16 czerwca – 7 lipca 2017 r.

„Artystyczna rewizyta” oficjalnie rozpocznie się jednak dwa dni wcześniej, w środę, 14 czerwca 2017 r., plenerem malarskim organizowanym przez Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Nowym Sączu, które kierowane obecnie przez Alinę Bożyk, w zeszłym roku obchodziło jubileusz 60-lecia. Sądeccy artyści zagoszczą w tym dniu ze swoimi sztalugami na sądeckim deptaku.

Wydarzeniem wieńczącym „Artystyczną rewizytę” będzie natomiast polsko-niemiecka impreza integracyjna, która odbędzie się w sobotę, 17 czerwca w Galerii Alina i Jej Kolorowy Świat mieszczącej się w Nowym Sączu przy ul. Jagiellońskiej 50a.

Aleksandra Kocańda-Sebald (ur. 1984 r.) jest rodowitą sądeczanką, która po kilkuletnim pobycie
w Niemczech właśnie powróciła do Nowego Sącza. Podczas swojej emigracji była członkiem Zarządu Niemiecko-Polskiego Związku Kulturalnego i bardzo aktywnie promowała Polskę, a szczególnie ukochaną Sądecczyznę. Po swoim udanym debiucie artystycznym w Niemczech postanowiła przedstawić zachodnim sąsiadom innych artystów z rodzinnego miasta.
Jej obrazy na płótnie w technice akrylu emanują ekspresją emocjonalną i symbolizmem. Są wynikiem przebytej 10 lat temu choroby nowotworowej malarki. Sama artystka określa ten cykl obrazów jako autoterapię, mówiącą o chorobie i związanych z nią uczuciach takich jak osamotnienie, czy  też utrata oraz odzyskiwanie poczucia kobiecości.

Niemiecko-Polski Związek Kulturalny powstał 20 stycznia 2007 r. z inicjatywy Zespołu Muzyczno – Literackiego OKTAWA. Podczas niespełna trzyletniej działalności zespołu przy ośrodku Międzynarodowym w Bayreuth, kierowanym przez Petera Schmidta, OKTAWA (kierownictwo Richard Sokol i Adam Blaszczynski) zorganizowała wiele imprez kulturalnych, które to w znacznej mierze przyczyniły się do wzbogacenia programu kulturalnego ośrodka. Do zespołu, który w początkowej fazie swojej działalności skupiał przede wszystkim miłośników polskiej i niemieckiej piosenki, później zainteresowanych także organizacją imprez kulturalnych w znacznie szerszym zakresie, trafiało coraz więcej ludzi o podobnych zainteresowaniach. Związek aktywnie działa do dnia dzisiejszego utrzymując i szerząc polską kulturę.

Tags: , , , , , , , , , , ,

Kategoria: Polecane

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Skip to content Kliknij, aby posłuchać podświetlonego tekstu!