Gródek nad Dunajcem

Gródek nad Dunajcem 49°44′00″N 20°43′00″E

Gmina Gródek nad Dunajcem rozciąga się od południowych brzegów Jeziora Czchowskiego, aż po południowo-wschodnie brzegi Jeziora Rożnowskiego. Wschodnia część gminy rozlokowana jest na terenie Pogórza Rożnowskiego. Gmina słynie z doskonałych miejsc do uprawiania sportów wodnych, turystyki pieszej i sportów lotniczych. Dobrze rozwinięta infrastruktura około turystyczna (baza noclegowa, gastronomiczna, dojazd) co roku przyciąga rzesze turystów.

Zabytki gminy Gródek nad Dunajcem:

  • Kościół parafialny pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Podolu ( XVI w. )
    adres: 33-318 Gródek n/D., Podole 4, tel. 18 44 01 053
    obiekt należy do Małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej.
    więcej na : www.drewniana.malopolska.pl
  • Kościół pw. Matki Boskiej Różańcowej w Gródku n. Dunajcem ( XVI w. )
    adres: 33-318 Gródek n/D., Przydonica 32, tel. 18 44 43 830
    obiekt należy do Małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej.
    więcej na : www.drewniana.malopolska.pl
  • Miejscowość Rożnów – u schyłku XIV w. Piotr Rożen wzniósł na stromym wzgórzu w zakolu Dunajca zamek murowany, którego szczątki zachowały się do dziś (tutaj odbył się słynny ślub Zawiszy Czarnego z córką Piotra Rożena). W XVI w. hetman Tarnowski zbudował rezydencją typu „palazzo di fortezza”. Stanowiła ona warownię w typie nowożytnej fortyfikacji.
  • Miejscowość Rożnów – klasycystyczny dwór z XIX w.
  • Miejscowość Tropie – miejsce związane z pamiątkami i legendami dotyczącymi kultu eremity św. Andrzeja Świerada, szerzącego chrześcijaństwo na tych ziemiach.
  • Kościół św.św Pustelników Świerada i Benedykta w Tropiu to jedna z najstarszych zachowanych budowli sakralnych w tej części kraju jej powstanie datuje się na przełom XI/XII w.
    adres: Tropie 6, tel. 18 440 03 076
  • Miejscowość Zbyszyce – gotycki kościół o cechach budowli obronnej z 1440 r., wraz z przybudowaną wieżą drewnianą z XVIII w. (zniszczona w czasie pożaru w 2003 r.). Obok dwór obronny z czterema alkierzami, dachem mansardowym, uzupełnionym kolumnadą i otoczeniem parkowym.

To się przyda:

Skip to content