Pod wspólnym niebem – premiera spektaklu Teatru Nomina Rosae
W ramach odbywającego się w dniach 30 września – 25 października 2020 r. II Ekumenicznego Festiwalu Muzyki i Kultury Chrześcijańskiej, organizowanego przez Parafię Ewangelicko-Augsburską Przemienienia Pańskiego w Nowym Sączu i współfinansowanego przez Narodowe Centrum Kultury i miasto Nowy Sącz, zapraszamy na spektakl „Pod wspólnym niebem” przygotowany przez Teatr Nomina Rosae w reżyserii Łukasza Fijała. Premiera online spektaklu odbędzie się 24 października o godz. 18.00 na fanpage’u @Luteranie Nowy Sącz.
„Pod wspólnym niebem”, Teatr Nomina Rosae, 2020
Reżyseria: Łukasz FIJAŁ
Scenariusz: Maria MOLENDA
obsada:
Jan Mancewicz – Fotograf
Dorota WODZIEŃ – Zofia Nałkowska
Justyna STASIK – Anna, Wilhelmina i Irina,
Krzysztof POMIETŁO – Reb Levi, Tadek, Harman
Karolina KONICKA – Malcia
Sara KOCIOŁEK – Ksenia
Kostiumy: Atelier Nomina Rosae; Maria Molenda i Elżbieta MĘŻYK
Asystent kostiumografa: Anna BERNADY
Charakteryzacja: Anna WAROT, Julia NOWAK
Realizacja filmowa spektaklu: Dominik TYMCZYSZYN, Jakub SZYDŁOWSKI
Dźwięk: Wojciech FULARZ
Kierownik planu, fotosy: Arbresha GORANCI
Dyżurny planu: Julia KUDLIK
Współpraca: Teatr Nowy Nowy Sącz
Teatr Nomina Rosae składa podziękowania Pani Rachel Pazdan i restauracji „Ratuszowa” oraz Panu Henrykowi Januszowi za wsparcie powstania spektaklu.
Przed wojną Nowy Sącz był miastem wielu kultur; od wieków ziemia sądecka znajdowała się na skrzyżowaniu historii, ludzkich opowieści i losów. Przez setki lat żyli w nim chrześcijanie, a obok nich również Żydzi, Niemcy, Łemkowie i Romowie. To wielowiekowe koegzystowanie zostało brutalnie przerwane przez II wojnę światową – świat, który istniał przed 1939 r. został na zawsze zniszczony. Spektakl Teatru Nomina Rosae „Pod wspólnym niebem. Obrazy z Nowego Sącza, który przeminął – miasta czterech kultur i religii” w reżyserii Łukasza Fijała przywołuje ten, nieistniejący już, świat i żyjących w nim ludzi, z ich sprawami, uczuciami, kłopotami i radościami.
Wszystkie pojawiające się w spektaklu postaci inspirowane były autentycznymi osobami, a ich historie można wyczytać wśród kart kronik i archiwów Nowego Sącza. Inspiracją dla postaci fotografa był B. Furmanek, mieszkający i pracujący w przedwojennym Sączu fotograf, który stracił życie w egzekucji w podsądeckich Biegonicach w 1941 r., podczas której Niemcy zamordowali ponad 40 osób, znaczących dla miasta postaci i działaczy. Spektakl został zrealizowany w przestrzeni kościoła ewangelickiego, jednego z najstarszych obiektów sakralnych w mieście, dawnej kaplicy Lubomirskich przy nieistniejącym już kościele Franciszkanów.
Realizacja nagrania została sfinansowana przez Miasto Nowy Sącz.
/tekst: www.nomina.pl /
Kategoria: Wydarzenia w Nowym Sączu