Kliknij, aby posłuchać podświetlonego tekstu!

725 lat Nowego Sącza! Imieniny Miasta 2017

| 7 lipca 2017

To będzie najważniejsze i niepowtarzalne wydarzenie artystyczne, które zostało stworzone na miarę 725. rocznicy lokacji miasta Nowego Sącza. 9 lipca na sądeckim Rynku wystawiony zostanie spektakl historyczny Romana Kołakowskiego pt. „Galeria Sandecjana”, odwołujący się do współczesności miasta i jego mieszkańców. Jednak imieninowo-urodzinowe niespodzianki rozpoczną się już 5 lipca od fety Sandecji z okazji awansu do Lotto Ekstraklasy. Następnego dnia odbędzie się finał XIV Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Dziecięcej „Skowroneczek”. Nie zabraknie też koncertów znanych gwiazd i imprez towarzyszących.

Feta Sandecji na dobry początek

Pierwszym wydarzeniem na sądeckim Rynku, które wpisuje się w 725-lecie miasta Nowego Sącza będzie feta z okazji awansu Sandecji do Lotto Ekstraklasy. Impreza odbędzie się 5 lipca o godz. 19:00, a w programie między innymi gratulacje i puchar od Prezydenta Nowego Sącza Ryszarda Nowaka, podsumowanie sezonu 2016/2017 i prezentacja drużyny, która powalczy o punkty w Ekstraklasie w rozpoczynającym się sezonie 2017/2018. Wydarzenie zakończy się koncertem zespołu „Electric Girls” oraz pokazem sztucznych ogni.

 

Imieniny Miasta 2017

W czwartek 6 lipca oficjalnie zostaną zainaugurowane tegoroczne imieniny Nowego Sącza, wpisujące się 725. rocznicę lokacji naszego miasta. Wydarzeniem otwierającym uroczyste obchody będzie finał XIV Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Dziecięcej „Skowroneczek”, którego organizatorami są: Urząd Miasta Nowego Sącza, Pałac Młodzieży w Nowym Sączu, Wydawnictwo Diecezji Tarnowskiej „Promyczek” i Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Sączu. Na scenie przed ratuszem zobaczymy nie tylko sądecki zespół „Promyczki Dobra”, ale również wszystkich laureatów tego ogólnopolskiego wydarzenia. Rozpoczęcie koncertu o godz. 17:00.

Godzinę przed rozpoczęciem czwartkowego koncertu (godz. 16:00) w sali reprezentacyjnej ratusza odbędzie się promocja XLV Rocznika Sądeckiego, poświęconego dwóm zasłużonym postaciom – Józefowi Jungiewiczowi, działaczowi „Solidarności” i wojewodzie nowosądeckiemu z początku lat 90., a także dr Józefowi Hamplowi, historykowi Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, związanemu przez wiele lat z Rocznikiem Sądeckim. Wraz z wydawnictwem, w ramach cyklu Biblioteka Rocznika Sądeckiego, ukażą się również dwie książeczki. Pierwsza z nich autorstwa Andrzeja Górszczyka, Jerzego Leśniaka i Leszka Migrały pt. „Sto scen z historii Nowego Sącza 1292-2017”. Natomiast autorem drugiej książeczki jest prof. Tadeusz Aleksander, a jej tytuł to „Z dziejów rodu Aleksandrów”.

Straż Graniczna zagra na Rynku

Kontynuacją artystycznych wydarzeń będzie wspólny koncert – w dniu 7 lipca (piątek), godz. 20:00 – Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z zaprzyjaźnioną Orkiestrą Straży Granicznej Królestwa Holandii. To będzie niezwykle widowiskowy akcent muzyczny i potwierdzenie, że nowosądeccy pogranicznicy stanowią część historii naszego miasta i są jego ambasadorem, i symbolem, nie tylko w kraju, ale również poza jego granicami. Koncert zapowiada się tym bardziej znakomicie, gdyż obie orkiestry miały okazję wielokrotnie wspólnie koncertować podczas zagranicznych wyjazdów i festiwali, w tym między innymi w 2016 roku w Oslo czy rok wcześniej w Rotterdamie.

6-9 lipca 2017 – kliknij, aby powiększyć

Sobota (8 lipca) to już prawdziwa muzyczna uczta, podczas której nie zabraknie popowych, ale również rockowych przebojów. Na scenie przed ratuszem wystapią zespoły Black Light, Violka, a także Tomasz Wolak Rock Band. Nie może też zabraknąć znanych z największych polskich wydarzeń muzycznych artystów. Wśród nich zobaczymy Ewelinę Lisowską, a gwiazdą wieczoru – zespół Pectus. Cykl urodzinowych koncertów rozpocznie się o godzinie 16:00.

„Galeria Sandecjana” Romana Kołakowskiego na finał

W niedzielę (9 lipca) na sądeckim Rynku o godz. 19:00 wystawiony zostanie spektakl historyczny Romana Kołakowskiego pt. „Galeria Sandecjana”, odwołujący się do współczesności miasta i jego mieszkańców.. Całość zakończy widowiskowy pokaz sztucznych ogni!

Jak podkreśla sam twórca spektaklu Roman Kołakowski, to będzie zupełnie odmienny projekt artystyczny. – „Galeria Sandecjana” to poetycko; muzyczny spektakl, odwołujący się do współczesności miasta i jego mieszkańców. Na multimedialnej scenie na Rynku wystąpią aktorzy, wokaliści i muzycy wywodzący się z Nowego Sącza, tutaj rozpoczynający karierę artystyczną lub mieszkający w Nowym Sączu i na Sądecczyźnie – wyjaśnia Roman Kołakowski.

Wśród artystów na scenie przed ratuszem wystąpią aktorki: Katarzyna Ucherska, Katarzyna Zielińska i Angelika Kurowska; wokalistki – Natalia Zabrzeska, Małgorzata Sarata i Majka Jeżowska, a także aktorzy: Piotr Piksa i Jerzy Schejbal. Całość wydarzenia poprowadzi legendarny Leszek
Mazan, a organizatorzy zadbali również o multimedialne niespodzianki z udziałem innych sławnych sądeckich postaci.

Elementem wyróżniającym spektakl „Galeria Sandecjana” jest to, że każdy z wykonawców, w specjalnie napisanych przez Romana Kołakowskiego tekstach, opowie o sądeckich dziejach swoich rodzin i o swojej „prywatnej historii ludzkości”.

– Wszystkie piosenki są oparte o autentyczne opowieści Sądeczan. Spotkałem się z każdym z Wykonawców i rozmawialiśmy o ich dzieciństwie, latach szkolnych, ulubionych miejscach, bliższych i dalszych dziejach rodzin, sądeckich adresach, kolegach i przyjaciołach. Piosenki będą bardzo osobiste, prawdziwe, przywołujące rzeczywiste postaci, imiona, nazwiska – mówi Roman Kołakowski i dodaje: – Zaprosiłem do współpracy przy tworzeniu widowiska artystyczne zespoły z Nowego Sącza, a nawet kibiców Sandecji. Kiedy przyjechałem do Nowego Sącza, by zaprezentować Organizatorom pierwszą wersję scenariusza, dowiedziałem się, że całe miasto świętuje wejście Sandecji do Ekstraklasy. Nie mogłem pominąć tego faktu i powstał specjalny utwór. Mam nadzieję, że refren zabrzmi nie tylko na Rynku, ale zadomowi się także na stadionie piłkarskim.

Na scenie podczas widowiska na sądeckim Rynku wystąpią również aktorzy i wokaliście Teatru Piosenki: Agata Klimczak, Aleksandra Radwan, Zuzanna Zazulin, Grzegorz Bukowski, Marcin Kątny, Roman Kołakowski oraz Orkiestra Teatru Piosenki.

Najświeższe informacje dotyczące Imienin Miasta śledzić można na oficjalnym facebookowym wydarzeniu.

Imieniny Miasta 2017

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: Wydarzenia w Nowym Sączu

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Skip to content Kliknij, aby posłuchać podświetlonego tekstu!