Kliknij, aby posłuchać podświetlonego tekstu!

Wody mineralne na Sądecczyźnie

Szlakiem Sądeckich wód leczniczych:

W południowej części Polski występuje największa liczba złóż wód leczniczych. Od lat Sądecczyzna znana jest z bogatej oferty uzdrowiskowej i leczniczej. Wody lecznicze są wykorzystywane powszechnie do celów balneoterapeutycznych (kąpiele, inhalacje, kuracja pitna), do celów rozlewniczych oraz do wytwarzania produktów leczniczych (soli, ługów, szlamów) i spożywczych (soli), a także do produkcji naturalnego dwutlenku węgla.

Wody lecznicze na Sądecczyźnie:

Krynica – Zdój:

  • Woda mineralna – Słotwinka
    Szczawa silnie hipoosmotyczna, skuteczna w leczeniu przewlekłych nieżytów przewodu pokarmowego, działa przeciwalergicznie, pomaga usuwać metale ciężkie gromadzące się w organizmie. Zalecana w celach profilaktyczno-zdrowotnych. Wśród mikroelementów zawartych w „Słotwince” znajdują się: magnes, wapń, sód, żelazo, lit, cynk, chlor, krzem, arsen. Wodzie towarzyszy naturalny dwutlenek węgla pochodzenia geologicznego bardzo łatwo przyswajany przez organizm.
    Miejsca:
    Pijalnie wód w Krynicy
  • Woda mineralna – Jan
    Woda leczy schorzenia związane z układem nerkowym i moczowym, kamice nerkową, dne moczanową i inne schorzenia nerek i dróg moczowych, miażdżyce i cukrzyce. Wpływa na obniżenie poziomu glukozy, jak i podnosi poziom potasu i wapnia w surowicy krwi.
    Miejsca:
    Pijalnie wód w Krynicy
  • Woda mineralna – Zuber
    Woda wskazana jest w chorobie wrzodowej, w chorobach układu pokarmowego, przewlekłych nieżytach żołądka i dwunastnicy, w schorzeniach pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, wspomaga leczenie wątroby, zaparć, cukrzycy miażdżycy. Jest najbardziej zmineralizowaną wodą leczniczą występującą na terenie Polski. Posiada najwięcej składników mineralnych spośród wszystkich wód leczniczych dostępnych na rynku.
    Miejsca:
    Pijalnie wód w Krynicy
    Woda mineralna Zuber leczy stan po nadużyciu alkoholu, tzw. kac

Muszyna:

  • Woda mineralna – Stanisław
    Szczawa wodorowęglanowo- wapniowa, żelazista o mineralizacji 3300 mg/dm3. Wskazana w leczeniu chronicznego schorzenia i infekcje dróg moczowych, niedoborów wapnia i magnezu, wspomagająco przy biegunkach, zwłaszcza na tle emocjonalnym oraz w stanach zapalnych przewodu pokarmowego i przy leczeniu antybiotykami.
    Miejsca:
    Pijalnie wód w Muszynie
  • Woda mineralna – Józef
    Szczawa wodorowęglanowo- wapniowo-magnezowa, o mineralizacji 1900 mg/dm3. Wskazana w leczeniu chronicznego schorzenia i infekcje dróg moczowych, niedoborów wapnia i magnezu, wspomagająco przy biegunkach, zwłaszcza na tle emocjonalnym oraz w stanach zapalnych przewodu pokarmowego i przy leczeniu antybiotykami. Sezonowo udostępniona w punkcie czerpalnym przy potoku Szczawnik – ul. Zazamcze.
    Miejsca:
    Pijalnie wód w Muszynie
  • Woda mineralna – Antoni
    Szczawa wodorowęglanowo-mangezowo-borowa o mineralizacji 7700-8700 mg/dm3. Woda o znakomitym wpływie na zdrowie i samopoczucie człowieka. Poprawia funkcjonowanie większości podstawowych narządów wewnętrznych oraz przemianę materii. Wskazana w leczeniu choroby układu trawienia, nerek i dróg moczowych, dolnych i górnych dróg oddechowych, chorobach reumatologicznych, osteoporozie, otyłości oraz niektórych chorobach alergicznych.
    Miejsca:
    Pijalnie wód w Muszynie
  • Woda mineralna – Milusia
    szczawa wodorowęglanowo-magnezowo-sodowo-wapniowa, o mineralizacji 4000-5000 mg/dm3. Woda lecznicza o orzeźwiającym smaku z pełną zawartością dwutlenku węgla, perląca się niczym szampan. Najlepiej smakuje prosto z kurka.  Wskazana w leczeniu chorób reumatologicznych, górnych i dolnych dróg oddechowych, układu trawienia, nerek i dróg moczowych, osteoporozie, wspomagająco w leczeniu otyłości.
    Miejsca:
    Pijalnie wód w Muszynie
  • Woda mineralna – Anna
    Szczawa wodorowęglanowo- wapniowo-magnezowa, żelazista o mineralizacji 1700 mg/dm3
    z dużą zawartością rozpuszczonego dwutlenku węgla. Wykazująca właściwości przeciwzapalne,  antyalergiczne,  alkalizujące, a także korzystne działanie na przewód pokarmowy i drogi moczowe.
    Miejsca:
    Źródła w Muszynie
  • Woda mineralna – Grunwald
    szczawa wodorowęglanowo- wapniowo-magnezowa, o mineralizacji 3300 mg/dm3  z dużą zawartością rozpuszczonego dwutlenku węgla o wyśmienitym orzeźwiającym smaku. Wykazująca właściwości przeciwzapalne,  antyalergiczne,  alkalizujące, a także korzystne działanie na przewód pokarmowy i drogi moczowe.
    Miejsca:
    Źródła w Muszynie
  • Woda mineralna – Graniczne
    Szczawa wodorowęglanowo-wapniowa o mineralizacji 1400 mg/dm3.
    Miejsca:
    Źródła w Muszynie
  • Woda mineralna – Za Cerkwią
    Wysoko-zmineralizowana o charakterze wodorowęglanowo-sodowo-wapniowo-magnezowym, o mineralizacji 2642 mg/dm3. Pomnik przyrody nieożywionej źródło „Za Cerkwią”. Wskazana w leczeniu choroby wrzodowej, kamicy nerkowej, przewlekłego zapalenia pęcherzyka żółciowego, oraz przewlekłych stanach zapalnych dróg oddechowych.
    Miejsca:
    Źródła Muszyna – Szczawnik
  • Woda mineralna – Wapienne
    Wysoko-zmineralizowana o charakterze wodorowęglanowo-wapniowym , i mineralizacji 2337,8 mg/dm3. Wskazana w leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, kamicy nerkowej, przewlekłego zapalenia pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, cukrzycy, dnie moczanowej.
    Miejsca:
    Źródła w Muszynie
  • Woda mineralna – Iwona
    Szczawa wodorowęglanowo-wapniowa o mineralizacji 2200 mg/dm3. Pomnik przyrody nieożywionej źródło „Iwona”
    Miejsca:
    Źródła Muszyna – Jarzębik
  • Woda mineralna – Kazimierz
    szczawa wodorowęglanowo-wapniowa o mineralizacji 1100 mg/dm3.
    Miejsca:
    Źródła Muszyna – Milik
  • Woda mineralna – Anna w Żegiestowie
    Wodorowęglanowo-wapniowo-magnezowa, żelazista o mineralizacji 2571 mg/dm3. Wskazana w leczeniu
    chorób reumatologicznych,  układu trawienia, górnych i dolnych dróg oddechowych,  krwi i układu krwiotwórczego, osteoporozie, otyłości.
    Miejsca:
    Źródła Żegiestów – Zdrój

Czy wiesz że:

  • W 1930 r. Muszyna uzyskuje status uzdrowiska
  • W uznaniu zasług ówczesnego burmistrza Muszyny Antoniego Jurczaka dla rozwoju uzdrowiska pierwszy odwiert nazwano od jego imienia.
  • Odwiert nazwano Milusia od imienia Mili Lachowej z pochodzenia Jugosłowianki, żony ówczesnego starosty nowosądeckiego, dra Macieja Lacha.
  • Woda z odwiertu Milusia butelkowana jest w lokalnej rozlewni.

Piwniczna – Zdrój:

  • Woda mineralna – Piwniczanka
    Wysokozmineralizowana o charakterze wodoro-węglanowo-wapniowo-magnezowym.
    Warto wiedzieć, że działanie fizjologiczne wód z wodorowęglanami rozpoczyna się wtedy, gdy ich zawartość w jednym litrze jest większa niż 600 mg, a „Piwniczanka” ma ich dwukrotnie więcej, bo aż 1260 mg/l. Wskazana jako uzupełnienie codziennej diety. Gasi pragnienie, zmniejsza skutki stresu, obniża napięcie nerwowe.
    Miejsca:
    Piwniczna – Zdrój
  • Woda mineralna – Julian
    Wysokozmineralizowana o charakterze wodoro-węglanowo-wapniowo-magnezowym.
    Wskazana w leczeniu choroby wrzodowej, przewlekłego zapalenia pęcherzyka żółciowego, zaparć, skazy moczanowej, cukrzycy, kamicy nerkowej.
    Miejsca:
    Wierchomla
  • Woda mineralna – Wierchomlanka
    Wysokozmineralizowana woda żelazisto-kwasowęglowa o charakterze wodoro-węglanowo-wapniowo-magnezowym. Wskazana w leczeniu choroby wrzodowej, przewlekłego zapalenia pęcherzyka żółciowego, skazy moczanowej, cukrzycy, kamicy nerkowej, anemii, w stanach rekonwalescencji, wspomagająco w zaparciach.
    Miejsca:
    Wierchomla
  • Woda mineralna – Zdrój
    Wysokozmineralizowana o charakterze wodorowęglanowo-siarczanowo-wapniowo-magnezowym. Wskazana w leczeniu przewlekłych stanów zapalnych dróg oddechowych, przewodu pokarmowego, zaburzeniach przemiany materii, zatruciach metalami.
    Miejsca:
    Wierchomla
  • Woda mineralna – Łomniczanka
    Wysokozmineralizowana o charakterze wodorowęglanowo-wapniowo-magnezowym. Wskazana w leczeniu przewlekłych stanów zapalnych przewodu pokarmowego, oraz zaparciach.
    Miejsca:
    Łomnica – Zdrój
  • Woda mineralna – Stanisław
    Wysokozmineralizowana o charakterze wodorowęglanowo-wapniowo-magnezowym. Wskazana w leczeniu przewlekłych stanów zapalnych przewodu pokarmowego, oraz zaparciach.
    Miejsca:
    Łomnica – Zdrój
  • Woda mineralna – św. Kinga
    Wysokozmineralizowana wodaźródlana magnezowo-wapniowa zalecana do picia i kąpieli przy wielu schorzeniach: nerwicach, chorobach wrzodowych, chorobach dróg oddechowych.
    Miejsce:
    Głębokie – Młodów
Skip to content Kliknij, aby posłuchać podświetlonego tekstu!