Kliknij, aby posłuchać podświetlonego tekstu!

II dzień w mieście

W drugi dzień zapraszamy do poznania tradycji i zwyczajów mieszkańców Nowego Sącza i Sądecczyzny. Do II wojny światowej na ziemię Sądecką zamieszkiwali przedstawiciele różnych kultur i narodów. Przygniatającą większość stanowili Polacy ale można było spotkać także Żydów, potomków osadników niemieckich, Łemków  czy nielicznych Cyganów. Na podróż w czasie zapraszamy do Sądeckiego Parku Etnograficznego, którego częścią jest Miasteczko Galicyjskie. Są to odziały Muzeum Ziemi Sądeckiej i mieszczą się na ul. Lwowskiej 226. Zwiedzanie warto zacząć od Skansenu gdzie na 20 ha zaprezentowane są grupy etniczne, etnograficzne i mniejszości narodowe. Na spacer po parku etnograficznym zaplanować należy minimum trzy godziny. Kolejnym miejscem do zwiedzenia jest Miasteczko Galicyjskie, które przybliży atmosferę małych miasteczek dawnej prowincji monarchii austro-węgierskiej z przełomu XIX i XX wieku. Od maja do października w oddziałach organizowane są tematyczne wydarzenia, które urozmaicą zwiedzanie i zaznajomią z kulturą regionu.

To się przyda:

Po drodze proponujemy:

  • Ścieżkę dydaktyczno – przyrodniczą w lasku Falkowskim – wejście od Miasteczka Galicyjskiego lub od ul. Długoszowskiego.
  • Śladem nowosądeckich Żydów

Czy wiesz, że:

  • Skansen jak i Miasteczko Galicyjskie stało się planem filmowym takich produkcji jak: Film fabularny „Szwedzka wieś”, „BBS”, „Boże Skrawki„ Jerzego Bogajewicza, „Janosik. Prawdziwa historia” Agnieszki Holland i Kasi Adamik, „Papusza” Joanny Kos – Krauze i Krzysztofa Krauze, „Rewizor” spektakl Jerzego Stuhra.

Punkty wycieczki:

  1. Sądecki Park Etnograficzny
  2. Miasteczko Galicyjskie
Skip to content Kliknij, aby posłuchać podświetlonego tekstu!